Merhabalar.

Bu yazımla başlayarak basit basit aşamalarla Windows Phone Uygulaması merakınızı birazcık olsun artıracak konular üzerinde yazmayı düşünüyorum. Tabi zaman zaman bunu videolar çekerek de destekleyeceğim.

Öncelikle tabi ki de her yazı dizinin başlangıcı olan ben bunu nasıl yüklerim sorusuna cevap ile başlıyorum. Windows Phone (kısaca WP diyelim hocam) biliniyor ki pek rövaşta değil. Bu sebeple pek bilinmiyor da haliyle nasıl yüklenir nasıl geliştirilmeye başlanır. İnternette de bu konuda pek kaynak bulamadığımdan bu konudan başlamak istedim.

İhtiyacınız olan linkleri yazının içerisinde gizledim ihtiyacı olan sormadan alsın 😛

Öncelikli olarak ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz ki ben sizin için belirledim ve link link aşağıda paylaşacağım. Dahasında linklerden elde ettikleriniz ile sahip olabileceğinize inanıyorum.

İhitaç Listesi

1. Microsoft Visual Studio

Sürümü ultimate olmuş professional olmuş pek farketmiyor sitesine gittiğinizde zaten ücretsiz dağıtımı verecek sizin için ama yan sanayi indiren arkadaşlar için ultimate tercihimdir.

Tabi bana soracak olursanız Microsoft’un Develelopper ağı olan MSDN den bakmanızda yarar var .

İndirecekler için sizleri şöyle BURADAN alıyoruz efendim

2.Microsoft Wp 8.1 SDK

DAha önce Android ile biraz dirsek geliştirici arkadaşlar bilirler ki androidde SDK ları yüklemek bazen gün alıyor. Hem zaten kurması zor arkadaş bide SDK derken daha başlamadan insanın hevesi gidiveriyor.

Bu konuda Microsoft bize bir kolaylık tanımış ve ufak ama ufacık bi yazılım geliştirmiş. Yaptığı iş ise çok basit !

Bugüne kadar Visual Studio da dahil her dağıtımı ve üzerine çıkmış eklentiler Plugin’ler hepsi bir arada. Hemde 2 MB !

Size düşen tek şey içlerinde sie uygun olanı indirmeye basmanız. Kendisi kuruyor bile. Handsfree özelliği var desem yalan olmaz 🙂

Merak edenler için ise BURADAN ulaşsınlar

Şimdi bi nasıl yapılırmış yapalım bakalım.

Bildiğiniz gibi herhangi bir eklentiyi kurabilmek için öncelikle onun sahip olduğu ana dzine ihtiyacınız var ki konumuzda bu dizin Visual Studio oluyor.

Kurulu olan arkadaşlar zaten baya bişey biliyorlar farz ediyorum onlar hemen ufak paket programda wp 8.1 SDK’ larını arama butonundan arattırıp indirmeye başlasınlar bile.