Her yazılım sevdalı adayın hedefinde ve hayallerindedir güzel bir şirkettte hayalince yazılım geliştirmek.

Bu yazıyı yazılım alanına henüz girmemiş ya da yeni başlayan sorular şelale olan arkadaşlarımız için klavyemde tıkırdattım. Umarım yardımcı olabilirim. Sorularınıza bir nebze olsa da yararım dokunabilir. Şimdiden iyi okumalar 🙂

Girmeden önce yapılacaklar

Öncelikle mülakata girmeden önce asıl ihtiyacınız olan yegane şey eski mülakatlarda yaşananlar. O yüzden bir başucu kitabı gibi bu kitabı internetten bulup özümsemek şart.
https://www.amazon.com/gp/product/047012167X?ie=UTF8&camp=213733&creative=393185&creativeASIN=047012167X&linkCode=shr&tag=gujum-20
Aynı minvalde bir ikinci kaynak olan
https://www.amazon.com/Cracking-Coding-Interview-Programming-Questions/dp/098478280X
Kitabını da okumak gerek.(Ben okudum mu tabi ki hayır 😀 Fakat sizler okuyun 🙂 konudan bağımsız  referans video :
Unutulmamalıdr ki karşınızdaki kişi sizi sorularına verdiğiniz yanıtlar ve duruşunuz ile tanıyacak. Bir soru karşsında afallar daha sonrasında da sıkma yanıtlar verilirse bu anında belli olur ve o anki puanınızı aşağı çeker. Buradaki asıl amaç soruları yanıtsız bırakamamak ama olur da bilemez iseniz aşağıda bilmediğiniz sorulara karşı nasıl davranmanız gerektiğinden yine bahsediyor olucam.

Çok önemlidir ki çok programlama ve çoğu sistem içerisinde bir şekilde sorting algoritmaları kullanılıyor zaten bilmek zorundasınız ama oldu ki bilmiyorsunuz bu birçok mülakatın eleyici sorusu olduğunu unutmayın ! Kesinlikle bilinmesi gerken bir konu !!! Ayrıntılı olamıyorsa bile gitmeden göz ucuyla bakmakta fayda var. En azından genel kültür olarak sorting algoritmaları hakkında bilgi sahibi olarak orada olmanız yararınıza olacaktır.
https://en.wikipedia.org/wiki/Sorting_algorithm

Hangi konuda bir ilana başvurduysanız o konuda kendinize güvendiğinizden emin olun. Yapamayacağınızı üstesinden gelemeyeceğinizi düşündüğünüz ilanlardan ya tutarsa diye başvurmayın ! Çünkü ufacık olan bu sektördesiniz ve karşısında kötü bir mülakat süreci geçireceğiniz kişinin yarın başka bir yerde karşınıza çıkmayacağının garantisi yok. Ayrıca geçirdiğiniz kötü bir deneyimin sizi mülakatlardan korkutacağını aşılamaz bişeymiş gibi düşündüreceğini, özgüven kırıcı olduğunu unutmayın ! O yüzden kendinize Android konusunda güveniyorsanız bu tüm Java yı bildiğiniz anlamına gelmez. Tüm Java Developer ilanları yerine sadece Android Developer ilanlarını tercih edin. Şayet Java ilanlarına da başvurmak istiyorsanız o işin gerekliliklerini (Java için örnek vereyim genellikle  Java SE ,Java EE olur ve Hibernate Spring gibi başlı başına bir alan olan konularda uzmanlık istenir) yerine getiremeyecekseniz yakınından bile geçmeyin !Mülakatlarda Yapılması Önerilenler

Evet zorlu bir iş arama sürecinden geçtik beklenen arama geldi. Telefon çaldı ….

-Rıdvan Bey Merhabalar, hjşghagşjas Şirketinden arıyorum müsait misiniz ?
-Tabi müsaitim buyrun(heyecan parlaması yaşanır), fakat hangi şirket dediniz anlayamadım pardon ?
hfsalaskjfn şirketinden arıyorum.
-(Yine anlaşılmaz ama bozuntuya verilmez devam edilir.) Tabi buyrun. Bla bla bla
-…..

Uğraşmayın ! Eğer meşhur bir isim değilse veya başvurularınız 3 haneli rakamları geçmişse asla bir yazılım şirketinin ismini telefonda anlayamazsınız. Hele ki dışardaysanız ! Yazılım şirketleri hepsi anlaşmışcasına karman curman isimler seçerler ve telefondan katiyen anlaşılmaz ! Sakin bir telefon görüşmesi geçer ve insan kaynakları yetkilisi size mail atacağını söyler o zaman hem şirket ismini hemde resmi bir iş mülakat davetini almış buluyorsunuz tebrikler !

Bu kısımdan sonrası işin heyecanlı kısımları. Bir mülakata gideceksiniz nasıl giyineceğinizi ben söyleyemem internette bununla alakalı tonla yazı var araştırabilirsiniz. Fakat ufak bir tüyo verebilirim ki gitmeden önce sosyal mecralarda var olan etiketlerden şirket içi giyim standartlarını öğrenebilirsiniz. Genel anlamda rahatlılkla söylenebilir ki çok resmi bir kurum olmadıkça yazılım şirketleri genelde rahat yerlerdir.

Kendinizi birkaç dk erken gidecek gibi ayarlamakta fayda var. Görüşme sırası heyecanlanmamak gerekir. Sakin olup eğer sorulursa içecek ikramına rahatlıkla çay, kahve olarak yanıt verebilirsiniz. Bunun “aa çay istedim aç bu çok yer şimdi demesinler” gibi anlamları yoktur insanız neticede dilimiz damağımız kuruyor 😀 Kendinizi tanıtma aşaması önemli. Bu kısımda seçtiğiniz cümleler sizi hiç tanımayan karşınızdakinde onunla beraber çalışabilir misiniz, zor biri misiniz, iletişim kanallarınız kuvvetli mi gibi konularda bilgi verecek. O yüzden elinizden geldiğince siz olun ve anlatın özellikle üniversite döneminde yaptığınız yürüttünüz özel faaliyetler yazılım alanında çalışmalar varsa kesinlikle bahsedin. Yeni mezun olarak başvuruyorsanız ise araştırma ve öğrenme merakınıza da örnekler ile yer verebilirsiniz.

Bu kısmıda geçtik. Bu sırada konu teknik mülakata gelir. İşin en cafcaflı kısmına geldik 🙂

Öncelikle sakin ama hazır olun. Soruları iyi özümsemeye paldır küldür cevaplamaya çalışmazdan evvel anlamaya çalışın. Belki anladığınızı sandığınız soru aslında çok başka bişey. Karşınızdaki insan sizi tam tanımadığı için soruyu anlayamadığınızı değil sorunun cevabını bilmeyip ya tutarsa misali salladığınızı düşünebilir. Anlamadıysanız tekrar sorun hatta örnek üzerinden sormasını rica edin. O yüzden acele etmeden sakince cevaplayın. Sorularla ilgili yaşadığınız örnekler varsa kısaca bahsedebilirsiniz. Mülakatlarda sorulan sorular günlük kullanılan teknolojilerden şirketin çalıştığı alandan gelir genellikle. O yüzden o soruları önemseyin. Zira işe alınırsanız size sorulan sorular ile çalışacaksınız !

Bilmiyorsanız bilmiyorum demekten çekinmeyin !

Zira bu bir mülakat sınav kağıdı değil. ! Arada ya tutarsa diye bahsettiğiiniz kelimeler cümleler çok anlamsız yerlere çıkabilir (ki çıkar ! ) Karşınızda ki insanların genelde o sorularla alakalı hergün çalışan profesyoneller olduğunu unutmayın ! Fakat, bir soru soruldu yanıtı net bilmiyosunuz ama fikir yürüterek bir noktaya varabileceğinizden eminsiniz , Örneğin ;
SQL de İndex nedir. ? sorusu geldi. Duydunuz ki performans ile alakalı bir durum. Fakat tam olarak ne olduğunu nasıl çalıştığını bilmiyorsunuz. Bu konuda hiç kullanmadığınızı eğer fikir yürütme hakkınız olsaydı performans ile ilgili olduğunu bildiğiinizi ama aytrıntısı hakkında fikir sahibi olmadığınızı belirtebilir yerine göre bilmediğiniz soruların cevaplarını nerelerde arayacağınızdan (dökümantasyon, stackOverFlow ) bir sorunla karşılaştığjnızda nasıl hareket edeceğinizden. bahsedebilrsiniz.
Ama emin değilseniz sallamayın !

Bunun yanısıra yazılım konusunda bir ilana başvuruyorsunuz bu mülakatların olmazsa olmazı kültür sorularıdır ! Mülakatlarda başvurduğunuz ilan yanısıra maven, gradle, git, bootstrap, http protocol, agile, scrum, kanban, jira, dökümantasyon gibi yazılım alanında hemen hemen hergün kullanılan terimleri henüz kullanmamış olsanız bile en azından kültürel olarak bilmeniz bu işe olan merakınızı ortaya çıkaracak ve artı katacaktır.Son olarak,

Aceleci olmayın Nasipten öte yol yoktur 🙂 Sabırlı olun iki iş arasında karar vermeniz gerekirse size en çok değer katacak ve iş ortamı olarak en uygun işi tercih edin. Sırf “maaşı fazla” ya da “burası beter meşhur bir yer abi” diye başlayacağınız işlerden birkaç ay sonra sıkılabilir heyecanınızı kaybedebilir hatta hatta bir kızgınlık ile istifa edip yeniden artık daha da sıkınıtlı iş arama sürecine girmek zorunda olabilceğinizi unutmayın. Seçimleriniz size değer verecek her gün yataktan kalktığınızda koşarak olmasa da istekli bir şekilde gideceğiniz (istanbulda koşmak zorunda olabilirisiniz metrobüs, metro ) olmasına özen gösterin.

 

Ve unutmadan

Unutmayın ! 🙂

 

Şimdiden Başarılar ..