Merakla beklenen Apple WWDC 17 bugün gerçekleşti. Ve uzun zamandır beklenen WWDC çok büyük bir coşku ile gerçekleşti. birçok yenilik sunulan konferansta öncelikli olarak tvOS, watchOs ve MacOs üzerinde olan yenilikler ile başladı. Daha sonra İOS 11 üzerinde detaylıca bir zaman duruldu. Bu yazımın ilk bölümünde tvOs,watchOs,MacOs üzerinde olan yeniliklerden bahsediyor olacağım.
Tim Cook  ile başlayan konferans büyük bir heyecan ve cku ile devam etti. Apple Developer kominitesi 16 milyona ulaştı.Ve bu yıl ki konferanslara  5300 ile en büyük katılım oldu. Tam 75 ülkeden katılım var. En fazla genç ve öğrencinin katıldığı WWDC de önce 6 yaşında kodlamaya başlayan Japonyalı Apple’ın en küçük geliştiricisi tanıtıldı, kendisi 10 yaşında ve 5 adet uygulaması bulunmakta. Yine bununla birlikte 82 yaşındaki japon teyze bu yıl en yaşlı geliştirici olarak ilk uygulamasını yayınladı.

4 büyük platform üzerinde tvOS watchOS macOS ve İOS haberler paylaşılacak. Bunlarla alakalı konuşacak çok fazla şeyimiz var.

6 büyük duyuru yapıldı. tvApp uygulaması yayınlandı. Tek uygulama üzerinden tüm video servislerinin kullanıldığı uygulama olan uygulam amazon tvapp servislerinde geldi. Amazonun prime Video servisinin de TvApp e gelmesi salonda büyük bir coşku ile karşılandı.

İkinci haber ise Apple Watch ile alakalı. En çok satan akıllı saatin iWatch olduğunu anlatan Tim Cook watch üzerindeki geliştirmelerin kullanıcı memnuniyetini artıracağını ve günlük kullanımı daha kolay bir hale getirmesi için kullanıldı. Fitness ile ilgili insanlar tarafından çok sevilecek olan birsürü yenilik tanıtıldı.  watchOS ile alakalı çok güzel bir güncellenme geldi. watchOS 4 sürümü geldi.4 sürümü ile saat arayüzleri değişecek. Saat , lokasyon, rutin işlemleri değiştirmek istenildiği söylendi. Ve artık Siri destekli bir sürüm geliştirildi. Üst sol köşedeki buton ile siri aktif olacak. Siri kullanıcılara tam zamanında servis verecek. Çok fazla bilgiye istenildiği anda erişilecek. 3. parti desteği, güneş doğul batış saatleri de ek olarak sunulacak.Bununla birlikte bu yeni geliştrime  SiriFace ismi ile geliyor

Bazen daha az bilgi daha çok grafiğe ihtiyaç duyulması gereği anlatıldı. Ve yeni geliştirmeler ile Galerideki fotoğraflarla uyumlu bi şekilde saat ekranında kadranlar oluşturulabiliyor. Var olan Mickey mouse karakterlerine ek olarak Toy story karakterleri de geldi. Fotoğraftan kareografi yapıyor.Aktivite takibi , daha gerçekçi ve isabetli olan bir şekilde geliyor. Geçmişe göre faaliyette bulunduğunuz aktiviteleri istatistiklerle göstericek. Yine . bununla beraber Workout uygulaması geliyor. Havuzda attığınız her kulaç için sensörleri ile ölçümler yapılacak. Ve daha gerçekci sonuçlar suncak. Kişiselleştirme ayarları ile bunları çok iyi bir şekilde kullanabileceksiniz.

watchOs ile geliştirilmiş özellikler kullanıcılara sunulacak.Gym uygulaması ile sadece ekrana dokunarak çok fazla veriye erişilebilecek. Hatta kullanıcılar destekleyen spor markaları ile spor aletlerinden de veriler alabileceksiniz. Yani koşu bantı ile uygulamayı bağlayabilir koşu bilgilerini daha iyi alabileceksiniz.

En ses getiren özellikerden birisi ise Apple watch içerisine müzik uygulalaması geliyor. Saat üzerinden spotify gibi müzik servisi kullanılabilecek. Birden fazla müzik listesi kullanılacak. Üstelik saat ile Air pods ile bağlantılı olacak !

Antrenman başladığı anda liste çalmaya başlıyor. Sola kaydırarak müzik çalan yönetilebiliyor. Watch üzeirnde daha fazla yönettim seçenekleri geliştiricilere sunulacak. Daha fazla sensör desteği kullanım gelecek.İstediğiniz yayınla ilgili bazı haberlerde gelecek.  Eylül ayında genel dağıtım başlayacak. Developer sürümü ise bugünden itibaren sunuluyor.

 

Mac’lere neler geliyor.??

Bugüne kadar böyle bir donanım ve yazılm entegrasyonunun hiçbiri cihaz tarafından yapılmadı. macOS sierra hakkında apple saat tarafından kullanıcı tarafından açılma özelliği gelmişti. Fakat WWDC 17 de Yeni işletim sistemi sürümü açıklandı.

İsmi ise macOS hi Sierra!!!

Bu çok tuzak bir isim olabilir. Teknoloji anlamında bir geliştirmede olucak. Safaride bazı düzenlemeler var. Hız ve batarya konusunda çok büyük geliştirmeler ile safari yenilendi. Rakipleri ile testlere giren Safari, Dünyanın en hızlı masaüstü internet tarayıcısı seçildi !!!

Javascriipt performanslarında chroma göre yüzde 80 daha hızlı! Safari tarayıcısı ile otoplay özelliği engelleyebilecek. özel verilerinize önem verecek. Özellikle takip ediliyormuş hissinden kurtarmak için akıllı takip etme sistemi önleyicisi kullanılacak. !  Son zamanlarda özellikle Reklamların sürekli kullanıcıların gezdiği yerlere göre çıkması ile brlikte izlenme hissi hat safhaya çıkmıştı. O yüzden bu çok beğenilecek güzel bi özellik. Veri gizlilik ile kişisel veriye önem veriyor. Mailde aramalarda daha iyi sonuç tam bölünmüş ekran desteği verecek. Ve Mail, yüzde 35 daha az disk alanı kullanacak.

Fotoğraflar uygulaması resimden tanıyacak ve arama olanağı getirecek.

Apple file system duyuruldu. Koruma, klonlama, boyutlama anlamında birçok özellik geldi.

2007 den 2017 ye görüntü iyileştirmesi, işlemesi anlamında çok ciddi bir artış oldu. Medal 2 tanıtıldı. Sürü optimizasyonu 10 kat performans ve kaynak yönetimi meydana geldi. Bunlarla 100 kat performans elde edildi. Geliştirilmiş debug aramaları ile geliştiricilere daha iyi yönetim ve pencere kullanımı sağlandı. Animasyon işlemesi daha başarılı hale getirildi.

 

Devamı gelecek…