Bir önceki yazımda WWDC 17 etkinliğinde Apple’ ın sunumunu gerçekleştirdiği tvOs, macOS ve watchOs ile ilgili yeniliklerden bahsettim. Şimdi sıra merakla beklenen ios 11 !!

Apple’ın yeni nesil akıllı cep telefonları ve tabletleri için geliştirilmiş olan iOS 11, kullanıcıların uzun bir süredir düzeltilmesini istediği özelliklere el atıyor. Birçok kullanıcı tarafından beğeni ile kullanılacağını düşüdüğüm yeni özellikleri ile ios,


iOS 11 özellikleri ve çıkış tarihi
Uzun süredir dedikodu halindeki bilgiler gerçek oldu ve Apple yeni mobil işletim sistemi olan iOS 11’i resmi olarak duyurdu. Haftalar boyunca sadece söylenti olan dedikoduların hepsi ortaya dökülmüş oldu.
Özellikle yeni nesil Apple mobil cihazları için oldukça önemli olan iOS 11 sürümünün çıkış tarihi ise önümüzdeki sonbahar olarak gösterildi.
iMessage yeni özellikleri ile Whatsapp’a daha yakın hale geliyor
iOS 11 ile birlikte gelen yeniliklere bir göz atacak olursak, iMessage uygulamasının yenilenip çok daha kullanışlı hale getirildiğini söylemek mümkün. Uygulamada yer alan çıkartmalar ve uygulama kısa yolları ile iMessage uygulaması bundan sonra daha kullanışlı. Bunların yanı sıra yeni gelen özellikle ile birlikte iMessage uygulamasında yer alan mesajları artık bulut üzerinde de saklamak mümkün hale geliyor. Artık mesajlaşma uygulamasında çok kullanışlı olduğunu hatta hatta kullanıcıların mesaj sırasında birvbirlerine para gönderebileceklerinin haberini verdi.

Siri artık daha yeni !
Siri’yi baştan aşağı yenilediklerini açıklayan Cook, sanal asistanın iOS 11 sürümü ile daha derin öğrenme yeteneklerine sahip olacağını ve yeni bir ses ile karşımıza çıkacağından bahsetti. Daha akıllı hale gelecek olan Siri, bir de çeviri özelliğine sahip olacak. Pek çok dilde çeviri yapabilecek olan Siri’nin söz konusu özelliği beta olarak kullanıcılara sunulacak.
Apple News’de dolanırken size önemli haberleri de önerebilecek olan Siri sanal asistandan ziyade sizin için bir yoldaş haline gelecek ve hayatınızın büyük bir bölümünde size yardımcı olacak. İngilizce, Çince, Almanca, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca’ya kadar pek çok dilin çevirisini yapabilecek olan Siri, ilerleyen dönem içerisinde daha fazla dil çevirme kapasitesine sahip olacak.

Kullanıcılar için daha detaylı adres tarifi verecek olan yeni Apple Haritalar’da artık Chicago, Boston, Londra, Hong Kong ve daha pek çok büyük şehirdeki havalimanları ve alışveriş merkezlerine dair detaylı kat planları sadece bir parmağınızın ucunda olacak.
Trafikteyken de sürücülerin karşısına çıkabilecek olan sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayan Apple, iOS 11 sürümü ile birlikte Apple Haritalar’a şerit takip özelliğini ekledi. Bunlarla birlikte Haritalar uygulaması bulunduğunuz bölgeye ait olan hız sınırlarını size bildirecek. Bu şekilde şaşırtıcı radar cezaları da tarihe karışmış olacak.
iOS 11 ile birlikte gelecek dikkat çekici özelliklerden bir tanesi olan Sürüş Sırasında Rahatsız Etme özelliğiyle de trafikte araç kullanırken artık dikkat dağıtacak unsurlar tamamen ortadan kalkmış olacak. Bu şekilde iOS cihazınız siz trafikteyken sizi asla rahatsız etmeyecek ve gelen mesajlar da otomatik şekilde yanıtlanarak aramalar kolay bir şekilde meşgule atılabilecek. Federighi yaptığı açıklamada sunacakları bu yeniliğin bir devrim niteliğinde olduğunun altını çizdi.

AirPlay 2 ile birlikte gelen en büyük yenilik ise birden fazla kullanıcının bir parti için rahat bir şekilde çalma listesi oluşturabileceği Sonraki Paylaşılan özelliği dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Yapılan duyurular ile birlikte AirPlay 2’ye HomeKit desteği eklendiği de ifade edildi.
Bir diğer gelişme ise Portre Modu’nda gerçekleşti. Bu mod geliştirilmiş görüntü kalitesi ile güncellenecek ve geliştiriciler için de derinlik API’sı erişilebilir durumda olacak. Ayrıca fotoğraf kütüphanesinin de daha akıllı hale geleceğini söyleyen Tim Cook, telefonda yer alan fotoğrafların nerede çekildiğine göre ayarlanabileceğini, bu şekilde de aranan fotoğrafların daha kolay bulunabileceğini ifade etti.