Beacon ismi bize yabancı geliyor gibi gözükse aslında hepimiz onunla birçok yerde karşılaşmışızdır. Örneğin pek çok insan bir restoranın önünden geçerken telefonuna o restoranla ilgili bir kampanyanın yada karşılama me sajının gelmesine hayret etmiştir. Yine pek çoğumuz sinema gişesindeki filmlere bakarken bir indirim mesajının gelmesiyle GSM operatörümüzün temiz kalpliliğine “pes” demişizdir Tabii ki bunların hiçbiri tesadüf değil. Bunun adı Beacon!

Beacon’da müşterinin konum, davranış ve alışkanlık tabanlı hareketlerine ulaşır ve hizmetlerini o yönde şekillendirir. IOS veya Android sistemli cihazların, mağazalardaki cihazları (bu Beacon oluyor) dinleyip, aldıkları sinyallere göre tepki vermesi olayı diye özetleyebiliriz. Yaya takip ve navigasyonu, otobüs seferleri ve güzergâhı hakkında bilgilendirme gibi servisler sunar. Genelde GSM şirketleri ve kurumsal markalar tarafından kullanılır. Cihazlar arası bağlantıya gerek kalmadan Bluetooth’tan biraz farklı olan BLE (Bluetooth Low Energy) aracılığı ile 50 metreye kadar müşterinin konumunu izleyebilir. Aynı zamanda düşük enerji tüketimi avantajı da sağlar.

Beacon cihazının yerleştirildiği yerlerde telefonun id si ile iletişime geçip istenilen uygulamanın hayata geçirilmesini sağlıyor. Uygulama arka tarafta çalışıyorsa Beacon sinyalleri sayesinde ulaşılması için yeterli.

Business Insider‘a göre ABD’deki en büyük 100 perakende zincirinin en az yarısı Beacon teknolojisinden faydalanmanın yolları üzerinde araştırma yapıyor. Derginin verilerine göre 2018 yılının sonunda sadece ABD’de 4,5 milyon aktif Beacon vericisi olacak ve bunların 3,5 milyon tanesi perakende zincirlerinde kullanılacak. Şu anda tüm dünyada Beacon teknolojisi ile uyumlu çalışabilecek 570 milyon Android ve iOS cihaz bulunduğu tahmin ediliyor.
Beacon modülleri uygulama gereksinimine bağlı olarak para pil olarak bilinen CR2032 veya CR2477 tip piller vasıtası ile beslenmektedir. Pil ömrü uygulama gereksinimine ve tercih edilen pil tipine bağlı olarak 6 ay ile 2 sene arasında değişmektedir.

Beacon sayesinde müşteriler birçok mağazanın kartı arasında boğulmaktan kurtulur. Mobil kimlik doğrulama ve geçiş sistemi çözümleri ile işletmeye ait müşteri kartları mobil platforma taşınabilir, ziyaretçilerin geçiş kontrolleri akıllı mobil cihazlar vasıtası ile gerçekleştirilebilir.